3 Aptal

3 İdiots yönetmenliğinin Rajkumar Hirani’nin üstlendiği 2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Filmin başrollerinde Aamir Khan,Madhavan Balaji Ranganathan ve Sharman Joshi yer almaktadır.  Hindistan’da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir.Tam 27 ödül almış bu film Hindistan’da tüm zamanların en çok gişe rekoru ve hasılatını yaptığı filmdir. 3 İdiots 3 arkadaşın mühendislik macerasını, eğitim ve sistem eleştirisi ile birlikte anlatıyor. Ülkenin en başarılı üniversitesine başlayan 3 arkadaş Rancho Chhanched, Fahran Qureshi ve Raju Rastogi’nin macerasını anlatıyor film. Üniversitede karşılaştıkları sert, disiplinli, acımasız biri olan Dekan “Virus” ile karşılaşan kahramanlarımız, bu okulun onlar için kolay olmayacaklarını anlarlar. Her ne kadar Rancho sık sık sisteme baş kaldırarak olması gerekeni öğrencilere anlatmaya çalışsa da Fahran ve Raju gelecek korkusu ile otoriteye itaat etmeye çalışırlar. Tabi ki Rancho gibi bir arkadaşla bu pek te mümkün değildir. Ayrıca okulda “makine” olarak öğrencilik yapan, rekabet hırsıyla tutuşan ‘Susturucu’ lakaplı Chatur Ramalingam ile Rancho’nun aralarında sıkı bir rekabet oluşmuştur. “Daha iyi olmak” için iddiaya giren Chatur’un sık sık rezil olması da filmi daha eğlenceli yapıyor. Yanlış olarak gördüğü sistemi yıkmak, yanlışlığını anlatmak isteyen Rancho’nun sistemle olan mücadelesini anlatan bu film, harika müzikleri, senaryosu ve oyunculukları ile harika bir baş yapıt olmuş.

Metaforlar

Chatur karakteri günlük hayattaki koşturmamızı ve insanlarla rekabetimizin bir göstergesi aslında. Gerektiği zaman rakiplerini düşürmeye çalışmaktan çekinmeyen, gözü hırs ile boyanmış bu karakter bizim öğrenim ve kariyer hayatımızı temsil ediyor.

 
Virus karakteri, hatalarla dolu ama gücü sayesinde kimsenin reddedemediği, doğru kabul edilen otoriteyi temsil ediyor. 

Aforizmalar

“Yarından bu kadar korku duyarsan bugünü nasıl yaşarız”

“Bir sirk aslanı kırbaç korkusu ile sandalye üzerinde oturmayı öğrense de böyle bir aslana iyi terbiye edilmiş diyebiliriz ama iyi eğitilmiş diyemeyiz”

“Burada yeni fikirler ve icatlar konuşulmuyor. Notlar konuşuluyor meslekler ya da Amerika’ya yerleşmek. Nasıl iyi not alınacağı öğretiliyor, mühendislik değil”

“Nankör insan her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen insandır”

“Mükemmeli yakalamaya uğraş, o zaman başarı zaten seni kovalar”