Altıncı His

Altıncı his, M. Night Shyamalan’ın yönetmenlik yaptığı 1999 yılında çıkan bir psikolojik korku filmidir. Haley Joel Osment ve Bruce Willis’in baş rollerinde bulunduğu bu film IMDB internet sitesinin en iyi 250 filmi arasında yer almaktadır. Filmin toplam 13 tane ödülü vardır. Filmde, Dr. Malcolm Crowe bir gün geçmişinde yaptığı bir hata yüzünden ölüm tehlikesi atlatmaktadır. Daha sonrasında ismi Cole olan psikolojik sorunlara sahip bir çocuğun doktorluğunu yapmaktadır.
Cole’ün doktorluğunu yaparken sıra dışı olaylara tanıklık eden Dr. Malcolm, Cole ile daha da yakınlaştıkça çok daha ilginç bilgiler edinir. Edindiği bu bilgiler hem Cole’u hem de kendisinin hayatında çok büyük değişikliklere ve farkındalıklara sebep olacaktır.
 Yönetmenliğini yapan M. Night Shyamalan’ın en önemli yapıtlarından biridir. Film ayrıca dönemin sinemasında “sürpriz son” kavramının öncüsü olmuş ve kendisinden sonraki yapıtları etkilemiştir.  

Metaforlar

Kırmızı rengi : Kırmızı rengine filmde özellikle bir anlam yüklenmeye çalışılmış ve bize sanki bu rengin bir sınırı ifade ettiğini söylemeye çalışıyorlar. Mesela kilisenin kapıları, Cole’ün giysileri, bodrum kapısının tokmağı, partide uçan balon, Anna’nın kırmızı elbisesi, Cole’ün çadırı.

Cole’ün kiliseden çaldığı oyuncaklar : Cole, kiliseden çaldığı oyuncakların kendisini koruduğunu düşünüyor ve korku anında bu oyuncaklarla dolu çadırına gidiyor ve oyuncukları eline alıp dua ediyor. Burada oyuncaklara dini bir anlam yüklenmiş.

Aforizmalar

-Hani bazen boşluğa düşer gibi hissedersin ya ama aslında olduğun yerde duruyorsundur.

-İnsanlar bazı eşyalarını kaybettiklerini sanırlar aslında sadece yeri değişmiştir.

-Bana inanmazsan bana nasıl yardım edebilirsin ki ?