The Circle

Günümüz modern dünyasında teknolojinin gelişimiyle beraber otomatik olarak gelişen internet ve sosyal medyanın insan hayatı üzerindeki etkileri. İşte film ve hayatımız ortak paydası. İnsanların özel hayatlarının bile apaçık ortada olduğu, kendilerini rezil eden kişilerin çoğunlukta olduğu dijital platformlar. Belki sizin de etrafınızda vardır-benim etrafımda var- böyle kişiler.
İnternet ve sosyal medyayı elinde tutan kişilerden bile daha çok biliyormuş gibi davrananlar. Çok sevdiğim bir hocamdan öğrenmiştim bunu “Dunning-Kruger sendromu”. Bilmediğini biliyor sanmak. İşte rezil duruma düşenler bence bu sendromun etkisinde olanlar.
Filmde anlatılanlara başka bir bakış açısı getirdiğimizde, sosyal medya ve interneti elinde bulunduran kişilerin bizlerden neler saklayabileceklerini veya bizlere nasıl imkanlar sunabileceklerini de açıkça görebiliyoruz filmde. Tüm dünyada internette olup bitenlerin ne kadarından haberdarız veya sadece ülkemizde olup bitenlerin ne kadarını biliyoruz? Belki de bize böyle bir imkân sunulabilir. Sosyal medyada ve internette olup biten her şeyi bilebiliriz. Peki siz bunu ister miydiniz? Diğer bir açıdan özel yaşantımızı dahi yüklediğimiz dijital platformlar. İşte insan hayatının her noktasına giren sosyal medya. Bazılarımıza zararı bazılarımıza yararı bulunuyor. Artık sadece sosyal medyada paylaşım yaparak maddi gelir elde eden fenomenler var. Bu olayın bu kadar büyümesindeki en büyük etken yine bizleriz. İnsanların meraklı yapısı yüzünden olumlu şeylerden ziyade kim kimle nerde ne yapıyor? İşte bunları merak ediyoruz.
İnterneti, sosyal medyanın kötü yanlarının birazını anlattık fakat iyi yanları da var. Mesela istediğimiz bilgiye anında ulaşma, araştırmalar, hızlı siparişleri bile bir fayda olarak sayabiliriz belki. Ama kaçımız interneti bunun için kullanıyor ki. Çoğu kişi zaman geçirmek der, bazıları öylesine bakıyordum der. Bu da bizim elimizde olan bir şey. Günümüz internet ve sosyal medya kullanımının ortak paydası bilgilenmek yerine kimin ne yaptığı.
Bu film sayesinde günümüz internet ve sosyal medyasını eleştirme imkânı buldum. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.