info@okuyanbilir.com

DORIAN GRAY’İN PORTRESİ

DORIAN GRAY’İN PORTRESİ

Oscar WİLDE tarafından yazılmış bir romandır. Yayımlanan tek romanıdır.

1890 yılında bir dergide yayımlanan fakat sonrasında ahlaksızca olduğu iddia edildiği için büyük tepkiler toplayan Dorian Gray’in Portresi, 1891 yılında Oscar Wilde tarafından kitaba önsöz eklenerek ve değişiklikler yapılarak kitap yayımlanır. Şu an sansürlü ve sansürsüz iki hali de mevcuttur.

Everest yayınları tarafından sansürsüz olarak ilk defa basılmıştır. Everest yayınlarının çevirmenliğini Ülker İnce; editörlüğünü Nicholas Frankel yapmıştır.

DORIAN GRAY’İN PORTRESİ

Dorian Gray’in Portresi, herkesin hayran olduğu bir güzelliğe sahip olan adamın bu güzelliğe kapılıp sürüklenişini  anlatmaktadır. Dorian’a karşı ilgisi olan Basil, Dorian’ın portresini çizer. Dorian portresini görünce güzelliğinin büyüsüne kapılarak portre gibi asla yaşlanmamayı diler. Bu portrenin çizimleri sırasında Basil’in arkadaşı olan Lord Henry ile tanışır. Lord, Dorian’ın her şeyi danıştığı en yakın arkadaşı olur. Dorian Basilden portreyi aldıktan sonra portreye karşı duyduğu kıskançlık ve hayranlık ile onu evinde tutar.Zaman geçtikçe portrede değişiklikler olur. Bunu fark eden Dorian, Basil dahil herkesten portreyi saklar. İsteğinin gerçekleştiğini, zamanla yaşlanan ve yıprananın portredeki Dorian olduğunu anlar.Devamında gelişen olaylar ve portrenin bu durumu Dorian’ı  büyük bir çıkmazda bırakır.

Oscar Wilde bu kitabı yazdığı dönemde çok büyük ahlaki baskı altındaydı. Basil’in Doriana olan aşkı aslına kendisinin bir yansımasıydı. Bu kitapla o dönemin yersiz baskısını ve bu dönemin hazza düşkünlüğünü çok güzel açıklamıştır. Olduğu döneme ve sonraki dönemlere ışık tutan bir eserdir.

Kitabın insandaki “güzellik” algısını değiştirdiğine, insana hayatı kendi portresinden bakmayı öğrettiğine inanıyorum.

METAFORLAR

Portre Metaforu:

 

Dorian portresi, günahlarını temsil eder. Yaptığı her hatada ağırlaşan ve çirkinleşen portre olur.Dorian’ın günahlarının ağırlığı portrenin ağırlığının sebebidir.

“Birilerini çok sevmişsem adlarını hiç kimseye söylemem. Sanki onların bir parçasından feragat ediyormuşum gibi gelir bana.” (sayfa 10)

“Gülmek, bir dostluk için iyi bir başlangıçtı, dostluğu sona erdirirken yapılacak en iyi şey yine gülmektir” (sayfa 15)

“Aşıklarına sadık olanlar yalnızca aşkın zevkli yanını bilirler; aşkın acılı yanınıysa sadık olmayanlar bilir.” (sayfa 21)

“Çünkü ben, hissettiğim ve hiçbir zaman onu sözünü etmeye cesaret edemediğim bütün o sıra dışı aşkı o resme yansıttım.” (sayfa 19)or?'”

OSCAR WILDE

Asıl adı Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde olan yazar 16 Ekim 1854 yılında Dublin’de doğmuştur. Babası göz cerrahı ve yazar, annesi  ise şairdir. 1884 yılında Constance Lloyd ile evlenmiş ve iki erkek çocuğu olmuştu. 1891 yılında Lord Alfred ile eşcinsel bir ilişkisi olmuş, bu ilişkisi yüzünden hapse atılmış, oyunları kaldırılmış ve kitapları yasaklanmıştır. Hapiste sevgilisine yazdığı mektuplar De Profundis olarak derlenmiştir. Cezası bittikten sonra Fransaya yerleşen Oscar Wilde Sebastian Melmoth adını kullanmaya başlamıştır.

Wilde İrlanda asıllıdır. Şiirleri, oyun yazıları ve kısa  öyküleri vardır.  Estetizmin savunucularındandır. ”Güzelliğin en yücesi sanatta bulunur.” Sözü ile estetiğe ve sanata olan iligisini anlatmıştır. 1878 yılında Revenna şiiri ile ödül almış ve 1881’de Poems  adlı ilk kitabı basılmıştır.  1887 yılında yazdığı Dünyanın Tek Gerçek Hayaleti adlı eseri onu üne kavuşturmuştur.

Dorian Gray’in Portresi tek romanıdır.

“Ay ışığında o solgun alna, o yumulu gözlere, rüzgârda uçuşan o saçlara bakıyor, kendi kendime diyordum ki: ‘Bu gördüğüm sadece kabuğu. İçinde gizlenen, gözle görülmez..’ “

“Biliyor musun? İnsan üzgün olunca gün batımının tadına daha iyi varıyor.”

“Kelebeklerle dostluk kurmak istediğime göre iki üç tırtılın kahrını çekeceğim elbet.”

“İnsanların tanımaya ayıracak zamanları yok artık. Aldıklarını hazır alıyorlar dükkanlardan. Ama dost satan dükkanlar olmadığı için dostsuz kalıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir