info@okuyanbilir.com

KÜÇÜK KARA BALIK

Bir kendini bulma hikayesinden bahsetmek istiyorum sizlere. Belki bir gün bir yerlerde “kendinizi” nerede bulacağınızı bilmezseniz kulak verirsiniz sözlerime. Kendini bulmak, haritasız bir yolculuktur ve en önemlisi varış noktasının olmamasıdır.
Ona da çizilen yol böyleydi. Geçtiği her karış yol ona yeni şeyler öğretecekti. Hayatı boyunca sadece o kayanın etrafında dolanan sürekli annesiyle, laf anlamaz akrabalarıyla ve daha birçok hemcinsiyle birlikte yaşayan küçük kara balık, dünya bu kadar mı gerçekten, yaşamak şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolanıp durmak mıydı, diye merak ediyordu. Ve işte tam da bu uğurda umut etmekten ve bu uğurda savaşmaktan başka bir çaresi olmadığını anladığı gün başladı her şey onun için.

Bir gün size “Ben kendi yıldızımı bulacağım!’’ diyen o çocuğa, dostum küçük kara balığın annesi gibi başka bir dünya yok, dünya sadece bu kayanın etrafında vor olanlarla sınırlı mı diyeceksiniz? Unutmayın, herkes eve dönmeyi ve her balık okyanusa ulaşmayı hak eder. Eve giden yolda kendini beğenmişler tarafından dışlanabilir, yolun karşı tarafına itilebilirsiniz ama daha yolun çok başında sırf bu yüzden vaz mı geçeceksiniz? İşte tam da o an vaz geçmediğiniz için sizi ilerde içine çekip yutabilecek o karanlığı yırtmak için size bir hançer verecek olan o bilge ile tanışabilirsiniz. Hatta size bu yolun zor olduğunu, başaramayacağınızı ve boşa çabaladığınızı söyleyen insanlarla da tanışacaksınız. Hepsi denemiş, başaramamış ve sizin de asla başarmanızı istemeyen insanlarla… O insanlar o denli karamsar konuşacaklar ki koskoca bir karanlık sizi yutacak ve o karanlıkta endişeden, korkudan ve yalnızca yerinde saymakta olan insanların olduğunu göreceksiniz. Korkmayın ve size çoktan bununla başa çıkmayı öğretmiş o bilgeyi hatırlayın. Unutmayın, hançer sizin elinizde, bu karanlığı yırtıp dışarı çıkmak sizin ellerinizde.

Siz büyükler eve dönmemize eve dönerken karşımıza çıkacak engellere göğüs germemize izin verin okyanusu görmek istiyoruz diyen onlarca dünya çocuğunu görmezden gelmeyin

Sandığınız hiçbir şeyi bilmiyorsunuz siz büyükler dünya çocuklarını yargılamaktan dönüp kendinize hiç bakmıyorsunuz. Sandığınız gibi değil gelecek inşa etmek siz büyüklerin açtığı yoldan geçiyor izin verin birbirine büyük balığın küçük balığı çok sevdiği ve özlediği hikayeler anlatan yarınlarınız olsun.

Elif Beyza DEMİREL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir